یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳
 

اخبار

پایان شانزدهمین جشنواره کتاب، با معرفی 38 کتاب برتر

پایان شانزدهمین جشنواره کتاب، با معرفی 38 کتاب برتر
مراسم پایانی شانزدهمین جشنواره کتاب رشد، دقایقی پیش در ساختمان شهید بهنام محمدی مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با معرفی 38 اثر برتر به پایان رسید.

 

به گزارش خبرنگار سامان‌کتاب در این مراسم که با حضور جمعی از مسئولان آموزش و پرورش، شخصیت‌های فرهنگی و جمع زیادی از معلمان، ناشران و پدیدآورندگان کتاب‌های آموزشی و تربیتی و برگزار شد، 16 کتاب به عنوان برگزیده و تندیس طلایی رنگ جشنواره دست یافتند و 22 کتاب عنوان تقدیری و جایزه دوم آن را از آن خود کردند.

 

از 60 ناشر نامزد، آثاری از 25 ناشر موفق به کسب عنوان برگزیده و تقدیری شدند که 6 ناشر شهرستانی و بقیه تهرانی‌اند. در بین ناشران، انتشارات مدرسه با کسب 8  و فاطمی 4 جایزه، بالاتر از دیگران ایستاده‌اند. انتشارات شهر قلم، طلایی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز هر کدام دو جایزه از آن خود کرده‌اند. بقیه ناشران هر کدام فقط یک جایزه به دست آورده‌اند.

 

گفتنی است فقط 7 عنوان از 38 عنوان اثر برگزیده و تقدیری ترجمه هستند.

 

 

 

برگزیدگان شانزدهمین جشنواره

 

در گروه داوری آموزش و پرورش کودکان استثنایی، کتاب:" تئاتردرمانی در کودکان و نوجوانان مبتلا به اتیسم" و "راهنمای عملی برنامه هنر برای خانواده‌های کودکان مبتلا به اختلال‌های طیف اوتیسم" تألیف کاوه مقدم از انتشارات وانیا لوح سپاس و تندیس شانزدهمین جشنواره را برای مؤلف خود و همکار او هومن سرابی به ارمغان آورد.

 

تندیس جشنواره

در گروه داوری بازی و سرگرمی مجموعه سه جلدی بازی با ابزارهای ساده: بازی‌های چوب، بازی‌های سنگ و بازی‌های طناب، تألیف معصومه پورطاهریان از انتشارات شهر قلم لوح سپاس و جایزۀ تقدیری جشنواره را از آن خود کرد.

 

در گروه داوری پیش‌دبستانی: کتاب‌های آموزشی، مجموعه سه جلدی: ماجراهای ریحانه و پیشی کوچولو از شرکت انتشارات فنی ایران بر همگنان پیشی گرفت و با کسب عنوان برگزیده، تندیس و جایزۀ اول جشنواره را نصیب مؤلف خود معصومه یزدانی کرد.

 

در دیگر گروه حوزۀ پیش‌دبستانی، یعنی بخش کتاب‌های داستانی، دو اثر به صورت مشترک به عنوان برگزیده و دو اثر به‌طور مشترک به عنوان تقدیری دست یافتند.

داوران جشنواره، بفرما آب انار، سروده مریم هاشم‌پور، از انتشارات مؤسسه فرهنگی مدرسه برهان و مجموعه پنج جلدی ترانه‌های نیایش سروده مصطفی رحماندوست، از انتشارات افق را به‌طور مشترک شایستۀ عنوان تقدیری این گروه دانستند و لوح سپاس و تندیس جشنواره را مشترکاً به صاحبان مجموعه هفت جلدی: "دوست داری ... باشی؟" لاله جعفری و مجموعه هفت جلدی: "گیلی گیلی" سوسن طاقدیس اهدا کردند. هر دو کتاب برگزیدۀ این بخش توسط مؤسسه فرهنگی مدرسه برهان منتشر شده است.

 

در گروه داوری تاریخ و زندگی‌نامه عنوان و جایزۀ تقدیری جشنواره به کتاب "پرده‌نشینان عهد ناصری: نگاهی به حیات اجتماعی زنان در عهد قاجار" تألیف پریسا کدیور، از انتشارات گلآذین تعلق گرفت.

 

همین عنوان و جایزه در گروه داوری تربیت بدنی به کتاب حیاط پویا: طراحی بازی‌ها و مهارت‌ها در حیاط مدرسه" تألیف سمانه قائدیان و ابراهیم نیکومنش از انتشارات سلسله اختصاص یافت.

 

اما در گروه داوری تعلیم و تربیت دینی، مجموعه "دوست عزیزم خدا" تألیف سید محمد مهاجرانی، از انتشارات کتابک و مجموعه "ستاره‌های دوست‌داشتنی" نوشته محسن هجری، از انتشارات شهر قلم عنوان تقدیری را مشترکاً تصاحب کردند و از تندیس جشنواره و عنوان برگزیده این گروه به نفع کتاب:" پول، خدا، بچه‌ها" تألیف غلامرضا حیدری ابهری، از انتشارات جمال چشم پوشیدند.

 

داوران گروه حسابداری و بازرگانی جشنواره، لوح سپاس و عنوان تقدیری این گروه را شایستۀ کتاب حل‌ و‌ فصل اختلافات در محیط کار ترجمۀ سارا یوسفی، از انتشارات آوند دانش دانستند.

 

در گروه داوری داستان کودک، داستان لئو ترجمه کیوان عبیدی آشتیانی، از انتشارات مؤسسه فرهنگی فاطمی خود را برای دریافت عنوان تقدیری جشنواره سزاوارتر نشان داد. در این گروه گرچه جایزه ترجمه به یک خانم رسید، اما جایزۀ تألیف به طور مشترک به دو آقا داده شد. به این ترتیب قصۀ پیرزنی که دلش می‌خواست تمیزترین خانۀ‌ دنیا را داشته باشد نوشته زنده‌یاد شکور لطفی، از انتشارات شهر قلم و من مترسکم ولی می‌ترسم، نوشته احمد اکبرپور، از مؤسسه فرهنگی فاطمی در عنوان برگزیده و تندیس جشنواره این گروه شریک شدند.

 

اما در گروه داوری داستان نوجوانان و بزرگ‌سال، کتابی عنوان برگزیده را به دست نیاورد؛‌ ولی عنوان و جایزۀ تقدیری این گروه به‌طور مشترک به باد و کاه نوشته محمدرضا بایرامی از انتشارات کتاب نیستان و نجات الاغ نوشته فاطمه دهقان نیّری از انتشارات محراب قلم رسید.

 

در گروه داوری رایانه، کتاب خودآموز تصویری فتوشاپ سی‌سی (Adobe Photoshop CC) تألیف علی محمودی، از انتشارات دانشگاهی کیان به عنوان تقدیری بسنده کرد.

 

در گروه داوری روان‌شناسی، هنر گوش‌دادن ترجمه روح‌الله میرزا ‌آقاسی، محصول مشترک انتشارات دانش‌آفرین و رشد اندیشه، گوی توفیق را از هم‌گروهی‌ها ربود.

 

در گروه داوری ریاضی، کتاب: "اگر... نگاهی متفاوت به عددها و اندازه‌های بسیار بزرگ" ترجمه فروغ فرجود از مؤسسه فرهنگی فاطمی نیز به عنوان کتاب تقدیری و جایزه دوم جشنواره قناعت کرد.

 

داوران گروه زبان و ادبیات فارسی از بین کتاب‌های این گروه، لوح سپاس و تندیس جشنواره را به کتاب: مدخل شعر معاصر فارسی (از سال 1285 تا 1392) تألیف شهریار خسروی، از مؤسسه فرهنگی فاطمی اعطا کردند.

 

 

خداحافظی در خیابان پاییز، سرودۀ مریم اسلامی، توانست با قدرت تمام تندیس جشنواره و عنوان برگزیده را در گروه داوری شعر، خاطره و نثر ادبی این دوره از جشنواره از آن خود سازد. این کتاب محصول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.

 

اما در گروه داوری علوم تجربی، که اغلب کتاب‌های آن ترجمه‌ای هستند، آسان‌بر فضایی (آشنایی با فناوری نانو) تألیف سمانه علی‌رضا‌زاده باقری، از انتشارات مؤسسه فرهنگی مدرسه برهان عنوان تقدیری جشنواره را به چنگ آورد.

 

در گروه داوری علوم تربیتی و مدیریت خانواده عنوان اثر تقدیری جشنواره به کتابی در موضوع تربیت خانواده رسید. این کتاب، کتابی نبود جز: والدین قطعاً تأثیرگذارند: چگونه کودکانی تربیت کنیم که شخصیتی به خود متکی، مصمم و مهربان داشته باشند، ترجمه ستاره بابایی، از انتشارات صابرین. مدیریت و برنامه‌ریزی کلاس‌های چندپایه تألیف سید‌حشمت‌الله مرتضوی‌زاده، از انتشارات مؤسسه کورش چاپ نیز توانست تندیس جشنواره و عنوان برگزیده گروه را به نام خود ثبت کند.

 

کتاب دو جلدی راهنمای حقوقی شهروندان تألیف محسن اسماعیلی، از دفتر نشر فرهنگ اسلامی در گروه داوری علوم و مطالعات اجتماعی یک سر و گردن بالاتر از دیگران ایستاد و عنوان تقدیری جشنواره را در این گروه از آن خود ساخت.

 

در گروه داوری فرهنگ و هنر، مجموعه خوش‌نویسی اول، دوم و سوم دبستان، تألیف زنده‌یاد غلامرضا تنها از مؤسسه فرهنگی مدرسه برهان، شایسته کسب عنوان برگزیده شناخته شد و موجب شد تندیس جشنواره برای یادگار به خانه این هنرمند فقید برود.

 

اما در گروه قرآن، داوران عنوان برگزیده و تندیس جشنواره را شایسته مجموعه هشت جلدی یک داستان تخیلی با مفاهیم قرآنی، نوشته کلر ژوبرت، از انتشارات به‌نشر دانستند.

 

داوران گروه کار و فناوری مجموعه کتابهای: رایانه برای اول، دوم و سوم دبستان تألیف هما ملک، از مؤسسه فرهنگی مدرسه برهان را به عنوان کتاب برگزیده برگزیدند و تندیس جشنواره را به آن هدیه دادند.

 

 

"آجر در معماری، زیبایی‌ها و کارایی‌ها" تألیف سیدباقر حسینی و سیده‌زهرا سیدین خراسانی، از دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در گروه داوری معماری، پیشتاز شد و عنوان برگزیده این گروه و تندیس جشنواره را تصاحب کرد.

 

 

در گروه داوری مکانیک و مکاترونیک، کتاب خودروسازی از صفر تا صد در ایران و جهان ترجمه حسین عسگری از انتشارات طلایی، به لوح سپاس و عنوان تقدیری جشنواره دست یافت.

 

در گروه داوری مهارت‌های زندگی، تفکر و سبک زندگی، که یکی دیگر از گروه‌های پر کتاب جشنواره به‌شمار می‌رفت، عنوان تقدیری جشنواره مشترکاً به کتاب‌های: "اقتصاددان کوچک: راهنمای کاربردی آموزش به کودکان 6 تا 9 سال" تألیف خانم زهره میرجابری، از انتشارات مفتاح حکیم و مجموعه چهار جلدی "ده فرمان" تألیف علی‌اصغر سوادکوهی، از نشر نوشته اعطا شد که هر دو ناشر در شهر اصفهان فعال‌اند.

اما برای دریافت تندیس جشنواره و عنوان برگزیده گروه کتابی جز: "بازی و فراغت به مثابه خلاقیت و معنویت: (چگونه جدی نباشیم!)" تألیف عبدالعظیم کریمی، از مؤسسه فرهنگی مدرسه برهان شایسته تشخیص داده نشد.

 

گروه داوری نمایش، فیلم و سینما، عنوان تقدیری گروه، لوح سپاس و جایزه دوم جشنواره را به این دو کتاب تقدیم کرد: آماده‌سازی استوری‌برد، ترجمه ناصر گل‌محمدی از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و "دومی‌ها" از مجموعه نمایش‌نامه‌های مدرسه تألیف مسلم قاسمی، از مؤسسه فرهنگی مدرسه برهان.

 

در گروه داوری هنرهای تجسمی و مباحث عمومی هنر، نیز فرهنگ‌نامه هنر تألیف محمد شمخانی، از انتشارات طلایی بهتر از دیگران نمود و تندیس جشنواره و عنوان کتاب برگزیده را به خویش اختصاص داد.

 

در چهار گروه داوری زبان‌ عربی، زیست‌شناسی، شیمی و فیزیک هیچ کتابی به فهرست کتاب‌های برگزیده یا تقدیری جشنواره راه نیافت.

 

۱۲ آذر ۱۳۹۷ ۱۸:۱۵
تعداد بازدید : ۱,۵۸۱

نظرات بینندگان

زهرا خردمند
۱۳۹۷/۰۹/۱۳
5
0
1

ضمن سپاس و خدا قوت از برگزاری بسیار عالی جشنواره بیکران سپاسگزاریم برای در دسترس قرار گرفتن سریع این گزارش...

لی لی بنوفامیل
۱۳۹۷/۰۹/۱۶
5
0
1

عالی است .سپاسگزارم.


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید