پنج شنبه ۴ اَمرداد ۱۴۰۳
 

اخبار

پایان کار گروه‌های داوری هجدهمین جشنواره کتاب رشد

پایان کار گروه‌های داوری هجدهمین جشنواره کتاب رشد
گروه‌های داوری هجدهمین جشنواره کتاب رشد به کار خود پایان دادند. مراسم پایانی 23 دی ماه برگزار می‌شود.

 

کیومرث جهانگردی، دبیر هجدهمین جشنواره کتاب رشد با اعلام این خبر گفت: مراسم پایانی این جشنواره در روز سه شنبه 23 دی‌ماه جاری برگزار خواهد شد و در مراسم نتایج نهایی داوری‌ها اعلام خواهد شد.

 

دبیر هجدهمین دوره جشنواره کتاب رشد، با اشاره به اهمیت برگزاری این جشنواره در شرایط همه‌گیری بیماری کرونا، و سختی داوری‌ها گفت: خوش‌بختانه با سامانه الکترونیکی که به‌این منظور طراحی شد، داوری‌ها با کمترین تماس حضوری داوران محترم جشنواره برگزار شد و تعداد بسیار محدودی جلسه حضوری برگزار کردیم. اغلب ارتباطات داوران از طریق سامانه و با گذاشتن یادداشت یا به صورت تلفنی برگزار ‌شد.

 

در این دوره مجموعاً 3499 عنوان کتاب در دبیرخانة ساماندهی کتاب دریافت و ثبت شد. از این تعداد 1463 عنوان مناسب تشخیص داده شد که به‌مرور و به‌صورت ماهانه در سایت دفتر انتشارت و فناوری آموزشی به آدرس https://samanketab.roshdmag.ir  به مخاطبان معرفی شده است. این 1463 عنوان کتاب برای انتخاب به‌عنوان اثر برگزیده یا شایستة تقدیر به مرحلة داوری جشنوارة 18ام کتاب رشد راه یافت و در 26 گروه داوری سه‌نفره مورد داوری قرار گرفت.

 

بررسی آماری این کتاب‌ها نشان می‌دهد که بیشترین تعداد کتاب به دو گروه داستان کودک با 366 عنوان و داستان نوجوان با 197عنوان اختصاص دارد. همچنین زبان  و ادبیات فارسی با  89 عنوان،  تعلیم و تربیت دینی با 87 و آداب و مهارت‌های زندگی و علوم تجربی هر کدام با 79 عنوان دیگر گروه‌هایی بودند که بیشترین کتاب را داشتند.

 

جهانگردی افزود کتاب‌های دوره پیش‌دبستانی همانند جشنواره‌های پیشین به دو گروه کتاب‌های آموزشی و کتاب‌های ادبی تقسیم شد که داوران این دو گروه به ترتیب 66 و 50 عنوان کتاب را داوری کردند.

 

گفتنی است مراسم پایانی هجدهمین جشنواره کتاب رشد روز سه شنبه 23 دی ماه 1399 برگزار و اسامی برگزیدگان و شایستگان تقدیر در مراسم اعلام خواهد شد.

 

جدول گروه‌های 26 گانه داوری هجدهمین جشنواره کتاب رشد

گروه‌ داوری

تعداد کتاب‌ها

گروه‌ داوری

تعداد کتاب‌ها

آداب و مهارت‌های زندگی

79

ریاضی

31

اقتصاد، حسابداری و بازرگانی

18

زبان و ادبیات فارسی

89

بازی و سرگرمی

13

زیست‌شناسی

8

بهداشت و تربیت کودک

12

شعر، نثر ادبی و خاطره

45

پیش‌دبستانی _ آموزشی

66

علوم اجتماعی

32

پیش‌دبستانی - ادبیات

50

علوم تجربی

79

تاریخ

10

علوم تربیتی

31

تاریخ علم

30

فرهنگ و هنر

40

تعلیم و تربیت دینی

87

فیزیک

16

تفکر، پژوهش و سبک زندگی

12

کار و فناوری

43

داستان (کودک)

363

کودکان استثنایی

14

داستان (نوجوان)

197

مطالعات اجتماعی

37

روان‌شناسی

43

نمایش‌نامه-فیلم‌نامه

18

مجموع کتاب‌ها

1463

 

۱۰ دی ۱۳۹۹ ۱۴:۵۶
تعداد بازدید : ۳۵۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید